Krūties vėžio gydymui Lietuvoje trūksta 10 inovatyvių vaistų – išgelbėtų šimtus gyvybių

DELFI.LT

Skaudi realybė – Lietuvos medicinos sistema nėra pajėgi suteikti reikiamą pagalbą visoms moterims, sergančioms išplitusiu krūties vėžiu. Išgirdus diagnozę apnikusią baimę lydi faktas, kad dėl dabar galiojančios vaistų kompensavimo tvarkos efektyvus medikamentinis gydymas daliai moterų yra neprieinamas. Mūsų šalyje nekompensuojama net 10 inovatyvių vaistų, kuriuos Europos medicininės onkologijos draugija rekomenduoja metastazavusio krūties vėžio gydymui. Siekdama pokyčių, asociacija Onkologija.lt peticijų portale paskelbė peticiją „Dėl inovatyvaus gydymo prieinamumo pacientėms, sergančioms metastazavusiu krūties vėžiu“ – tikimasi, kad visuomenės parašai paskatintų pokyčius ir atsirastų galimybė gauti reikiamą gydymą.


Pasirašyti peticiją kviečia iki birželio 14-tos

Viena sekundė, skirta peticijai pasirašyti, kažkam gali reikšti gyvybę. Pasak asociacijos Onkologija.lt prezidentės Sigitos Šeštokaitės-Puvačiauskienės, moterų, sergančių išplitusiu krūties vėžiu, 5 metų išgyvenamumas Lietuvoje siekia vos 29 proc. – tai vienas prasčiausių rodiklių Europoje. Priežastis – neprieinami inovatyvūs vaistai, galintys gerokai pagerinti šį rodiklį.

Peticija, paskelbta Peticijos.lt portale, siekiama paskatinti valdžios institucijas skubiai imtis veiksmų ir padidinti prieigą prie inovatyvių vaistų metastazavusiu krūties vėžiu sergančioms moterims Lietuvoje. Taip pat prašoma įvertinti esamą vaistų kompensavimo sistemą ir procedūras, kodėl pacientės neturi prieigos prie būtinų vaistų, bendradarbiauti su gydytojais onkologais, juos ir onkologinius pacientus vienijančiomis asociacijomis, kad būtų rasti efektyvūs ir teisingi sprendimai, gerinantys gydymo galimybes, planuoti sveikatos apsaugos biudžetą atsižvelgiant į inovacijas.

Pagal sveikatos apsaugos sektoriuje vienam žmogui skiriamas lėšas mes lenkiame Latviją, Estiją ir Lenkiją, šių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete – beveik 3,5 mlrd. Eurų, o tai yra 13 proc. daugiau nei praėjusiais metais. „Prašome prisijungti prie mūsų pastangų, pasirašyti peticiją iki birželio 14 dienos ir taip padėti mums pasiekti svarbų tikslą. Turime dėti visas pastangas, kad mūsų šalies moterims būtų prieinami efektyvūs gydymo metodai, o lėšos išleidžiamos tik efektyviems vaistams, kurie gali sumažinti kančias ir prailginti gyvenimą“, – komentavo S. Šeštokaitė-Puvačiauskienė.

Vaistų prieinamumą Lietuvoje lygina su trečiojo pasaulio šalimis

Lietuvos onkologų chemoterapeutų draugijos pirmininkas, Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėjas Alvydas Česas pastebi, kad geriausi gydymo ir išgyvenamumo rezultatai pasiekiami, jei diagnozė yra savalaikė, o efektyviausias mokslu pagrįstas gydymas yra prieinamas ankstesnėse gydymo linijose.

„Lietuvoje šiuolaikiškų vaistų prieinamumas yra vienas blogiausių Europos Sąjungoje, o pacientus, kuriems reikiamo gydymo nekompensuoja valstybė, gelbėja tik specialios programos, pagal kurias įmanoma gauti šiuolaikiškus medikamentus. Su tokiomis problemomis, kokios yra Lietuvoje, pacientai susiduria tik trečiojo pasaulio šalyse, bet ne Europoje“, – pastebi onkologas, chemoterapeutas A. Česas. Pašnekovui antrina Nacionalinio vėžio instituto chemoterapijos skyriaus vedėja, doc. dr. Birutė Brasiūnienė. „Lietuvoje metastazavusiu agresyvios formos krūties vėžiu sergančias moteris mes gydome senais vaistais ir jų deriniais, kurie nėra tokie veiksmingi, didina komplikacijų ir hospitalizacijos riziką. Tai yra papildomas iššūkis ir krūvis visai šalies medicinos sistemai. Kartu tai pasitikėjimo gydančiu onkologu, bendrai visa medicina klausimas.

Labai sudėtingos situacijos būna tada, kai prašoma tęsti gydymą, o reikiamų vaistų nėra, tada ir skundai, nepasitenkinimas, ypač, kai išgirstama, kad kažkam pavyko gauti ar nusipirkti nekompensuojamus vaistus. Taip neturėtų būti, visi turi turėti vienodas galimybes gydymui“, – sako doc. dr. B. Brasiūnienė. Pašnekovų teigimu, šiandien, inovatyvūs metastazavusio krūties vėžio gydymo vaistai, pavyzdžiui, antikūnų vaistų konjugatai, yra kompensuojami daugelyje Europos šalių, net ir tokiose kaip Bulgarija, Serbija, Rumunija.

Visuomenė ir valstybė gali prisidėti prie tikslo stabdyti vėžio progresavimą

Peticijos iniciatorė – asociacija Onkologija.lt – kviečia Lietuvos piliečius pasirašyti peticiją ir prisidėti prie bendrų pastangų mūsų šalies moterims gauti efektyvų krūties vėžio gydymo būdą, vaistus, kurie gali prailginti gyvenimą ir sukelti mažiau nepageidaujamų šalutinių poveikių.


,,Deja, kol kas agresyviu metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys inovatyvius vaistus gali gauti tik gydytojų konsiliumui nutarus per įvairias pagalbos programas, kurias paprastai inicijuoja farmacinės kompanijos, arba surinkus finansinę paramą ir tiesiog nupirkus reikiamą vaistą. Kiek tenka bendrauti su farmacinių įmonių atstovais, kai ieškome pagalbos pacientams, daugelis bendrovių yra linkusios bendradarbiauti, supranta dažnai sudėtingą pacientų situaciją mūsų šalyje ir stengiasi rasti būdų, padedančių gauti reikiamus vaistus. Tai užtrunka ilgai, daug greičiau pacientai gauna reikiamą gydymą, kai gydytojai gali paskirti jiems jau kompensuojamą vaistą ir siekti pagrindinio gydymo tikslo – sustabdyti vėžio plitimą, atitolinti progresavimą, išsaugoti gyvenimo kokybę ir prailginti išgyvenamumą, o taip suteikti galimybę moterims gyventi pilnavertiškai, to galime padėti siekti – prisidėti pasirašant peticiją“, – kvietė asociacijos Onkologija.lt vadovė S. Šeštokaitė-Puvačiauskienė.

Iniciatyvą rasite čia.